Virallisesti

Kas niin, nyt on ensimmäinen sarja Vihreiden eduskuntaehdokkaita Pirkanmaalla nimetty oikein virallisestikin. Jännäähän se oli ja äänestykseen meni Pirkanmaan tasonkin valinta: näissä vaaleissa ehdokkuutta tavoittelevia on paljon enemmän kuin paikkoja listalla.

On kylmä tosiasia, että listan ulkopuolelle tulee jäämään liuta sellaisia ihmisiä, joista saataisiin aivan mainioita kansanedustajia heistäkin. Jo nyt jäi Tampereen vihreiden esityksen ulkopuolelle sekä hallituksen listalle esittämä mies että jäsenäänestyksessä viidenneksi eniten ääniä saanut nainen, kun oli päätetty että yhdistyksen esityksenä lähtee Pirkanmaan vihreiden valittavaksi kolme miestä ja kolme naista... Eikä siis Pirkanmaan vihreiden kevätkokouskaan valinnut tämän yhdistyksen hallituksen esittämää listaa sellaisenaan vaan nimettävien määrää pudotettiin hallituksen esittämästä.

Itselläni on siis nyt nimi listalla ja vaali-into nousussa. Tästä on hyvä jatkaa ja muuttaa epävirallisesti jo muutamaan kertaan kokoontuneen tukiryhmänkin toiminta julkisemmaksi. Lämpimästi tervetuloa mukaan, näistä on tulossa mielenkiintoiset vaalit vaikka lähempääkin seurattavaksi!

 

* * * 

Pirkanmaan vihreät pitivät kevätkokouksensa lauantaina 27.3.
Mänttä-Vilppulassa. Kokouksessa valittiin Pirkanmaan vihreiden ensimmäiset
eduskuntavaaliehdokkaat.

Ehdokkaiksi valittiin:

Tampereelta:
kansanedustaja OrasTynkkynen
arkkitehti Kirsikka Siik
opiskelija Emilia Olkanen
kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Irene Roivainen
toimittaja Aziz Sheikhani
valtuustoryhmän puheenjohtaja Olli-Poika Parviainen
ympäristöpolitiikan opiskelija Hanna Hakko sekä
lukiolainen Paavo-Einari Kaipila.

Ylöjärveltä:
terveystieteiden maisteri Minna Sorsa

Sastamalasta:
biologi Eveliina Asikainen

Pirkkalasta:
tekniikan ylioppilas Riku Merikoski

Brysselistä:
Senior Policy Officer Ulriikka Aarnio

Listaa täydennetään uusilla ehdokkailla kesän ja syksyn aikana.

Lisätietoja: puheenjohtaja Antti Tomminen 040-7313630

 
< Edellinen   Seuraava >

Kommentteja


Sivu 1 0 ( 0 Kommentteja )
©2006 MosCom

Kommentoi: Virallisesti...

Kirjoita kommenttisi:

Nimi: (pakollinen)

E-mail: (pakollinen)
Sähköpostiosoitteesi ei näy sivuilla - ainoastaan sivuston ylläpitäjälle
Kotisivu: (vaihtoehtoinen)Kommentti: [BBcode]